Vyšlo februárové číslo časopisu Naša univerzita

Privítajte začiatok letného semestra s februárovým číslom Našej univerzity, v ktorom ani tentokrát nechýbajú čerstvé informácie o najdôležitejších udalostiach uplynulých týždňov na UK.

20. 02. 2017 16.28 hod.
Od: Naša univerzita

Lekárom z Lekárskej fakulty UK a UNB sa podarilo vyvinúť bezpečnejšiu techniku operovania nádorov v mozgu. Novú metodiku predstavili aj v najprestížnejšom svetovom neurochirurgickom časopise Journal of Neurosurgery a ich prácu citujú odborníci z Harvardskej univerzity. V čom spočíva nóvum ich metodiky a koľko pacientov vďaka nej už úspešne operovali, to vám bližšie objasní doc. Andrej Šteňo na str. 5.

V januári už tradične privítali záujemcov o štúdium štyri fakulty UK. Ktoré to boli a čo účastníkom počas dňa otvorených dverí zo svojej fakultnej kuchyne vyjavili tentoraz, to sa dočítate na str. 6 - 7.

Študent Prírodovedeckej fakulty UK Hemen Sendi našiel v libanonskom jantári švába starého 130 miliónov rokov. O jeho výskume informoval magazín BBC Earth a jeho štúdia vyšla v uznávanom vedeckom časopise Cretaceous Research. Takúto príležitosť si nenechala ujsť ani Naša univerzita - mladý úspešný prírodovedec vám na str. 9 prezradí viac o svojom objave i o tom, čo mu predchádzalo.

Je úspešnou pediatričkou, už štvrtý rok pôsobí v USA a momentálne pracuje v špičkovej detskej nemocnici v San Franciscu. Rozhovor s absolventkou Jesseniovej lekárskej fakulty UK Janou Kryštofovou aj o americkom zdravotníctve nájdete na str. 16 - 17.

Vedeli ste, že nesprávnym používaním mobilného telefónu si môžete privodiť vážne zdravotné ťažkosti? Zásady účinnej prevencie vám predstavia odborníci z UK na str. 19.

Od slávnostného otvorenia Vedeckého parku UK ubehol už rok. O tom, ako sa za ten čas podarilo rozbehnúť jeho prevádzku a akými úspechmi sa už môžu vedeckí pracovníci parku pochváliť, sme sa porozprávali priamo s riaditeľom UVP UK - prof. Jánom Turňom. Viac na str. 23.

Príjemné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita - február 2017 (pdf súbor)