Vyšlo májové číslo časopisu Naša univerzita

Najnovšie májové číslo Našej univerzity vám ponúka čerstvé informácie o aktuálnom univerzitnom dianí, oboznámi vás s úspechmi našich študentov a nechýbajú v ňom ani rozhovory či komentáre našich odborníkov.


24. 05. 2017 10.50 hod.
Od: Naša univerzita

Univerzita Komenského už po 21. raz udelila Granty UK určené na podporu vedeckých, pedagogických i umeleckých projektov vedeckých pracovníkov, mladých pedagógov a interných doktorandov UK – vo veku do 30 rokov. Aké projekty podporila tentokrát? Aj to sa dočítate na str. 6 - 7.

Po štúdiu rozposlala 80 žiadostí o prácu a vyšla jej len jedna. V novom zamestnaní ju potom pri prvom zadaní takmer postrelili na súde. Dnes je dvojnásobnou laureátkou Pulitzerovej ceny a vďaka jej reportážam sa podarilo oslobodiť viac ako 2000 otrokov, ktorých využíval thajský krevetový priemysel. Investigatívna americká novinárka Martha Mendoza začiatkom apríla zavítala na UK, kde plnej Aule UK ponúkla prednášku o tom, ako vyzerajú dnešní otroci. Viac informácií o prednáške, ako aj exkluzívny rozhovor prinášame na str. 8 - 9.

Vinohradníci si 25. mája pripomínajú sviatok svojho patróna – sv. Urbana. Svätec, ktorý sa najčastejšie vyobrazuje so strapcom hrozna, úponkami viniča či vínnym súdkom, za tieto symboly vďačí okolnosti, že sa jeho sviatok oddávna slávil krátko po „troch ľadových mužoch“, t. j. už v teplom období, keď vinič začína kvitnúť. Pri tejto príležitosti vás pozývame na osvetový výlet do minulosti – o tom, akými vínami na našom území sa nadchýnali enológovia kedysi, píše viac prof. Jozef Baďurík z Filozofickej fakulty UK na str. 22.

Celospoločenská diskusia o klimatickej zmene, spôsobenej ľudskými aktivitami, sa napriek maximálnej závažnosti témy častokrát trivializuje. Výsledkom je zväčša ustrnutie na mŕtvom bode, ktoré – v tom „lepšom“ prípade – podceňuje reálne hrozby plynúce z klimatickej zmeny, v tom horšom úplne ignoruje vedecky podložené argumenty klimatológov. O tom, že klimatická zmena je komplexným (a už dávno nie len prísne vedeckým) problémom, vyžadujúcim si promptné riešenie v podobe konkrétnych opatrení, prezradí viac prof. Milan Lapin z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK na str. 23.

Ak vás niekedy zaujímalo, ako na vrcholových športových podujatiach dokážu v špičkových časoch zdolať svah nevidiaci či slabozrakí lyžiari, nenechajte si ujsť rozhovor s Branislavom Brozmanom, študentom Fakulty managementu UK, ktorý je od októbra 2016 lyžiarskym navádzačom Jakuba Kraka, nášho štvornásobného paralympijského víťaza. O tom, ako navádzanie vlastne funguje, akými spoločnými medailovými úspechmi i vlastnými triumfami sa môže pochváliť, ako aj o príprave na blížiacu sa budúcoročnú paralympiádu sa dočítate na str. 28 - 29.


Príjemné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita - máj 2017 (pdf súbor)