Nové výskumno-vedecké a servisné centrum

26. 11. 2015 11.43 hod.

Bratislava, 25. novembra 2015: Dohodu o vybudovaní nového vedecko-výskumného a servisného centra včera podpísali spoločnosť ZTE Corporation, Vedecký park Univerzity Komenského (CUSP) a Fakulta Informatiky a Informačných technológií Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave (FIIT STU). Hodnota investície je 20 mil. Euro a jej cieľom je vytvoriť takmer 100 nových pracovných miest do roka 2020.

Náplňou centra bude aplikovaný výskum v oblastiach informačných a komunikačných technológii, biotechnológie, bioinformatiky a súvisiacich medziodborových oblastiach. Nové centrum nebude požadovať štátnu dotáciu SR. K podpisu dohody prišlo počas summitu "Čína + 16" v Suzhou (Čína).

Ako uviedol riaditeľ CUSP Ján Turňa: "Je veľmi významné, že globálna technologická spoločnosť ZTE Corporation sa rozhodla vybudovať svoje vedecko-výskumné a servisné centrum práve v Mlynskej doline spolu s Vedeckým parkom UK a FIIT STU. Ťažiskom vývoja v novom centre bude multidisciplinárne riešenie medzi biomedicínou a informačnými- technológiami."

Dekan FIIT STU Pavel Čičák dodal: "Z pohľadu nových technológií a výskumu v oblasti aplikovanej informatiky je Čína ďaleko pred nami. Ak sa nám podarí preniesť časť jej know-how na Slovensko a spoločne s našimi odborníkmi posunúť vývoj dopredu, je to pre nás obrovská príležitosť."

Ako uviedol Ming Li, viceprezident ZTE Corporation, ZTE pozorne sleduje rozvíjajúce sa trendy a výzvy v oblasti informačných technológií, čo je aj spoločným cieľom všetkých partnerov a ich zákazníkov. S 20-timi vedecko-výskumnými centrami a 108 pobočkami vo svete, sa ZTE angažuje do informačno-komunikačných riešení zameraných na hlavné priemyselné odvetvia, verejných i podnikových klientov. S novým vedecko-výskumným centrom prinesie ZTE na Slovensko svoje globálne skúsenosti a inovácie.

---------------------------------------

Vedecký park Univerzity Komenského (CUSP) vznikol v júli 2015 s cieľom zvýšiť inovatívnu atraktívnosť Slovenska. Svojimi aktivitami prepája akademicko-vedeckú sféru s industriálnou a štátnou a ako funkčná platforma umožňuje vytvárať a prinášať nové, inovatívné riešenia vyplývajúce z potrieb trhu a smerovania EÚ. CUSP je zameraný na oblasti biomedicíny, biotechnológie, enviro-medicíny a sociálnych výziev.

Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (FIIT STU) pokrýva komplexne oblasť informatiky a informačných technológií vo výskume a vzdelávaní a je prvou fakultou na Slovensku s týmto poslaním. Vznikla na základe požiadaviek trhu v roku 2003 a časť jej študijného programu je tvorená priamo s partnerskými organizáciami. V súčasnosti vychováva viac ako tisíc študentov v troch stupňoch štúdia (bakalárske, inžinierske, doktorandské).

ZTE Corporation bola založená v roku 1985 a je najväčšou registrovanou čínskou telekomunikačnou spoločnosťou na burzách cenných papierov v Hong-Kongu a Shenzene. ZTE Corporation je súčasne strategickým technologickým partnerom nového slovenského mobilného operátora 4. ZTE Corporation je globálnym lídrom v poskytovaní telekomunikačných zariadení a inovatívnych riešení pre svojich zákazníkov v 160 krajinách.

Ďalšie informácie vám poskytne:

Dipl. Ing. Michal Ries,
Vedecký park Univerzity Komenského